Tiems, kas siekia geresnės santykių kokybės

Kiekvienas iš mūsų trokšta kitų žmonių gerumo, meilės, žavėjimosi mumis. Tai nepriklauso nuo amžiaus, lyties, tautybės ar laikmečio.

Santykiai yra svarbūs mūsų emocinei gerovei. Tarp ankstyvųjų socialinių reakcijų – meilės, baimės, agresijos – pirmasis ir stipriausias yra meilės ryšys. Poreikis mylėti ir būti mylimam, būti šalia ir liesti tuos, kuriuos mylime, niekada neišnyksta. Mes esame socialios būtybės, nuolat besiilginčios ryšio – nuo gimimo iki mirties, slapta ar visiškai atvirai.

Per santykį su aplinkiniais gimsta mūsų savęs jausmas. Vaikystėje per santykius su artimiausiais žmonėmis kuriasi mūsų savivertė, charakteris, asmenybė. Nuo šio ryšio kokybės priklauso ir vėlesnis mūsų požiūris į save, lūkesčiai kitų žmonių atžvilgiu, gebėjimas užmegzti ir palaikyti ilgalaikius tarpasmeninius ryšius. Empatiškos reikšmingų žmonių reakcijos padeda mums priartėti prie savęs, savo esmės, o egocentriškos – atitolina, veda į susvetimėjimą. Santykiai yra tai, kas gali ugdyti arba žlugdyti, gydyti arba sargdinti, todėl ilgainiui tampa tuo, kas traukia arba gąsdina, žadina meilę arba kelia priešiškumą.

Santykiai taip pat yra tai, kas turi pradžią ir pabaigą. Visas gyvenimas – tai nuolatinė prisirišimų ir atsiskyrimų, susitikimų ir išsiskyrimų virtinė: užsimezgame įsčiose ir atsiskiriame gimdami, prisirišame kūdikystėje ir atsiskiriame paauglystėje, susisaistome draugystės, santuokos ryšiais ir išsiskiriame, jeigu nebelieka pusiausvyros tarp to, ką duodame, ir to ką gauname, susisaistome tėvystės ryšiais ir išsiskiriame mirdami. Naujų santykių pradžia paprastai žadina nežinomybės nerimą, nesaugumo jausmą, o santykių pabaigą dažniausiai lydi atsiskyrimo liūdesys ir netekties skausmas. Ir kuo tas žmogus, su kuriuo noriu susisieti ar nuo jo atsiskirti, svarbesnis, tuo intensyvesni jausmai.

Svarbiausia – santykis yra tai, ką galiu keisti. Aš negaliu pakeisti ar susigrąžinti kito žmogaus, bet galiu keisti savo santykį su juo. Net jeigu ankstesnė mano santykių patirtis nebuvo labai sėkminga, ji nėra fatališka ir neįkalina amžiams. Praeities nepakeisiu, bet dabartis pokyčiams pavaldi.

Jeigu jaučiu, kad patiriu bendravimo sunkumų su man svarbiais asmenimis:

  • Galbūt man sunku užmegzti santykius, bijau atsiverti, įsitraukti į bendravimą su kitu?
  • Gal sunku išlaikyti esamus ryšius, nes vis abejoju draugų, mylimųjų pasirinkimu, sukuosi besikartojančiose konfliktinėse situacijose su man svarbiais žmonėmis, santykiams vis gresia nutrūkimas dėl tų pačių nesusipratimų?
  • O gal sunku ištverti kritines santykių situacijas: neištikimybę, skyrybas, artimojo netektį?
  • Ar sunku užbaigti ryšius, kai jie yra destruktyvūs?

 

Psichologinės konsultacijos ir psichoterapija gali padėti:

  • geriau suprasti, kas veikia mano santykius;
  • ištverti bendraujant kylančius jausmus ir padėti veiksmingiau su jais tvarkytis;
  • geriau suprasti, kaip atsiduriu vis tose pačiose besikartojančiose santykių situacijose;
  • suprasti, kaip dabartinės mano reakcijos susijusios su mano ankstesnių santykių istorija;
  • išsiaiškinti, ką santykiuose galiu ir ko negaliu keisti.
Susisiekime