Vyrui, kuris nori suprasti save ir nurimti
Vyrui
Koks yra statistinis vyras?
Statistinis vyras lėčiau subręsta ir anksčiau miršta, dažniau geba krutinti ausis ir jį dažniau nutrenkia žaibas. Statistiniam vyrui svarbiau yra galia ir laimėjimai – jis labiau siekia didesnio uždarbio, paaukštinimo pareigose, iššūkių ir valdžios. Statistinis vyras yra veržlesnis, agresyvesnis, labiau linkęs dominuoti. Taip pat rečiau kreipiasi pagalbos, dažniau piktnaudžiauja alkoholiu, nusižudo.
Ką statistinis vyras turi bendro su realiu vyru?
Statistinis vyras nėra konkretus asmuo. Tai daugybės vyrų matematinis vidurkis, mažai ką pasakantis apie konkretų žmogų. Realių vyrų įvairovė yra didžiulė, nes realus vyras yra unikalus asmuo – su niekuo nesulyginamas ir vienintelis toks pasaulyje. Realus vyras turi savo gyvenimo kelią – kuris yra tiek jam tinkamas, kiek leidžia atskleisti savo prigimtį ir patirti santykių pilnatvę.
Koks esu aš?
Tai, koks esu vyras ir ką renkuosi šiandien, yra susiję su tuo, kokias savybes atsinešiau gimdamas ir kokioje aplinkoje užaugau, ko iš manęs buvo tikimasi. Ne taip retai iš vyro tikimasi, kad jis bus drąsus, stiprus, racionalus, atkaklus, savarankiškas, ištvermingas ir pan. Ar aš iš tiesų toks esu? Galbūt konfliktinėse situacijose mieliau ieškau kompromiso nei kovoju? Galbūt esu linkęs įsiklausyti į kitų nuomonę, o ne veikti savaip? Gal man labiau patinka bendradarbiauti, o ne konkuruoti? Gal man norisi verkti, kai skauda, ir būti švelniam, kai išgyvenu artumą, ir pan. Taigi ar neišsižadu svarbių savo savybių, bandydamas atitikti aplinkinių lūkesčius? Ar tikrai turiu būti toks, koks nebūtinai esu?
Kokie mano santykiai?
Galbūt santykių „logika“ man suprantama ir su artimu žmogumi jaučiuosi kaip žuvis vandenyje. Tačiau ne išimtis, kad mano artimi santykiai gali priminti pasikartojančių nesusipratimų virtinę. Kodėl? Gal esu racionalus žmogus ir kiekvienas pokalbis apie santykius ir jausmus tampa tikru iššūkiu? Gal bijau prarasti savo nepriklausomybę ir įsipareigoti? O gal esu „nuotaikos“ žmogus ir visi jau yra pavargę nuo mano permainingo, ūmaus būdo? Galbūt ilgalaikiams santykiams koją vis pakiša trumpalaikiai meilės nuotykiai? Atsakymai apie mūsų santykius slypi mumyse, tad geriau suprasdami save, pradedame geriau suprasti kitą. Tai padeda sėkmingiau kurti artimus ryšius ir susitaikyti su jų dėsningumais – santykiai nėra statiški, laikui bėgant jie kinta: dėl to jie netampa nei geresni, nei blogesni, tiesiog kitokie.
Kaip aš tvarkausi su įtampa?
Žmonės skirtingai reaguoja į stresą ir įtampą. Ką aš darau? Ar esu iš tų žmonių, kurie ieško veiklos, kad nukreiptų dėmesį nuo nemalonių minčių? Ar galbūt dažniau ir didesniais kiekiais išgeriu, nors ir pastebėjau, kad svaigalų teikiamas palengvėjimas trumpalaikis ir problemų nesprendžia. Jeigu šios priemonės padeda vis mažiau – panašu, kad kontrolė slysta iš mano rankų.
Jeigu paskutiniu metu jaučiu, kad:
- vargina įtampa, padidėjęs nerimas, dirglumas, permainingos nuotaikos, pykčio protrūkiai arba slogi nuotaika;
- slegia menkavertiškumo ir tuštumos jausmas;
- esu susvetimėjęs pats sau ir atitolęs nuo artimų žmonių;
- nebeatlaikau gyvenimo tempo ir konkurencijos, atrodo, tarsi gyvenimas pradėjo slysti pro šalį, bijau nepasiekti išsikeltų tikslų, susirgti, tapti mažiau seksualiai patrauklus;
- pavargau nuo trumpalaikių meilės ryšių;
Ateikite ir rasime išeitį. Norėčiau patikinti, kad kiekvienas gyvenime patiriame slogių išgyvenimų. Tai bendražmogiška ir neišvengiama. Tačiau tikrai pakeičiama, jeigu tik yra noro. Psichologinės konsultacijos ir psichoterapija paspartina procesą norimų pokyčių link. Padeda:
- suvaldyti įtampą ir nemalonius išgyvenimus;
- pagerinti elgesio kontrolę;
- atrasti būdų savivertei stiprinti ir palaikyti;
- suprasti save, o kartu ir Jums brangų žmogų;
- suvokti Jūsų geresnio gyvenimo kliūtis ir galimybes;
- atkurti vidinę pusiausvyrą;
- susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą.